Moodle Öğrenme Yönetim Sistemi


Üniversite Hesaplarına ilk kez giriş yapmak:

Üniversiteye kayıt yaptırdıktan bir saat sonra, öğrenci numaranız okul hesapları için tanımlanmaktadır. Öğrenci numaranız tanımlandıktan sonra şifre oluşturulmalıdır. Oluşturulan şifre ile moodle.ufuk.edu.tr  ve teams.microsoft.com* adreslerine giriş yaparak derslerinize erişebilirsiniz. 

Ufuk Üniversitesi Öğrenme Yönetim Sistemi Moodle için:

Web tarayınızın (Chrome, firefox, safari vb) adres satırına moodle.ufuk.edu.tr adresini yazarak Ufuk Üniversitesi Web sayfasında, Bilgi Sistemleri menüsünden “Öğrenme Yönetim Sistemi(Moodle)” seçerek açılan sayfada sol üste bulunan “Giriş yap” butonuna tıklayarak giriş yapınız. Cep telefonu veya tabletinize moodle uygulamasını indirerek de giriş yapabilirsiniz.

ogrencino kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapamalısınız.

Moodle Giriş Yapmak ve Kod ile Derse Kayıt Olmak için Adımlar:

1. Web tarayınızın (Chrome, firefox, safari vb) adres satırına moodle.ufuk.edu.tr adresini yazarak Ufuk Üniversitesi Web sayfasında, Bilgi Sistemleri menüsünden “Öğrenme Yönetim Sistemi(Moodle)” seçerek açılan sayfada kullanıcı ve şifrenizi yazarak giriş yapabilirsiniz.
a) Kullanıcı adınız öğrenci numaranızdır. (Örneğin öğrenci numaranız 20011111 ise kullanıcı adınız da 20011111)
b) Üniversite hesabınız için tanımladığınız veya sms ile gelen şifreyi yazınız. Şifre oluşturmadıysanız veya şifrenizi unuttuysanız web tarayıcınızın (Google Chrome, Firefox vb.) adres satırına kimlik.ufuk.edu.tr yazınız ve yönergedeki adımları takip ediniz. Yönerge lütfen için tıklayınız.

2. Moodle’a giriş yaptıktan sonra ekranın sol bölümünde bulunan “Site ana sayfası” butonuna tıklayınız. (Eğer gizli ise üstte bulunan üç çizgiye basarak menüyü açabilirsiniz.)

3. Ders kategorileri listelenecektir. Bağlı bulunduğunuz akademik birimi seçiniz.
4. Sayfanın üst bölümünde çıkan ara butonu ile kayıt olacağınız dersin kodunu veya adını yazarak aratın.


Örneğin: Tur101 Türk Dili dersine kayıt olacağım. Tur101 olarak aratıyorum. Tüm üniversitenin TUR101 dersi listeleniyor.


Örnek 1: TUR101(PSİ) Türk Dili I: Dersin içinde yer alan Psi, psikoloji bölümünün dersi olduğunu söylüyor. Psikoloji bölümü de Fen Edebiyat Fakültesinde olduğu için Kategorisi: Fen Edebiyat olduğunu ifade ediyor.
Örnek 2: TUR101(shmyo) Türk Dili I: Dersin içinde yer alan shmyo, Dersi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunun dersi olduğunu gösteriyor. Kategorideki ortak ise SHMYO’da birden fazla bölümün aldığını ifade ediyor.
Örnek 3: TUR101 Türk Dili I(Ybs+ult,+işl): Dersin içinde yer alan Ybs+ult,+işl, Dersin YBS, ULT, İŞL bölümünün ortak dersi olduğunu gösteriyor. Kategorideki ortak ise birden fazla bölümün aldığını ifade ediyor.

5. Kendi bölümüze ait dersin ismine tıklıyoruz.

6. Kayıt anahtarına Moodle için verilen kodu girip beni kaydet diyoruz.

Resimde yer alan sayfa gözüküyorsa derse başarılı şekilde kayıt olunmuştur.
7. Her derse ait ayrı bir kayıt kodu bulunmaktadır. Almanız gereken her için kod girme işlemini tekrar ediniz.
8. Almanız gereken dersleri danışman ders sorumlusunun obs sisteminde onay verdiği derslerdir. Sınıfınızın ders programında  ve kodların paylaşıldığı listede yer alır. Sadece sınıfınıza ait derse kayıt olmalısınız. Genellikle:
a) 1. sınıf öğrencileri 1 ile başlar. Örneğin: Tur101, Tar101 gibi Sec155 gibi
b) 2. sınıf öğrencileri için 2 ile başlar. Örneğin:  Sec270, KLM280 gibi
c) 3. Sınıf öğrencileri için3 ile başlar. Örneğin: Sec390, KLM398 gibi
d) 4.Sınıf öğrencileri için 4 ile başlar. Örneğin: Seç499, KLM499 gibi

Kodlar birimlerinizin web sayfasılarına paylaşılmıştır.

Öğrenciler için hazırlanmış eğitim materyalleri:*

*ogrencino@ufuk.edu.tr kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapmalısınız. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.